Strona główna | Kontakt | Zespół | IFPiLM | English version PL

Silniki plazmowe

Wstęp

Elektryczne silniki rakietowe są swego rodzaju alternatywą dla chemicznych silników rakietowych, celują w zmniejszenie zużycia paliwa poprzez wytwarzanie bardzo wysokich prędkości wylotowych "spalin". Od kiedy w latach 60-tych pierwsze Radzieckie i Amerykańskie silniki elektryczne zostały użyte w przestrzeni kosmicznej stały się one pożądanymi napędami służącymi do pozycjonowania satelitów, transferu między-orbitalnego oraz misji międzyplanetarnych.

Z ponad setką silników plazmowych ("jonowych") używanych na komercyjnych satelitach w latach 1990 - 2000 w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku niezaprzeczalnie dokonano skokowego rozwoju silników elektrycznych. Ten dynamiczy/gwałtowny rozwój silników plazmowych jest kontynuowany obecnie. W XXI wieku napędy elektryczne nie tylko będą coraz szerzej wykorzystywane do zastosowań komercyjnych, ale z pewnością zostaną użyte to eksploracji kosmosu po tym jak Deep Space-I z sukcesem wykonał misje badania komet 9969 Braille oraz 19P/Borrelly.

Możliwości

Istnieje wiele możliwości zamiany energii elektrycznej w energię kinetyczną. Przez lata wymyślono wiele różnych typów silników plazmowych/jonowych, których osiągi są odpowiednio dobrane do wymaganego zastosowania. Na naszej stronie przedstawiamy tylko trzy spośród najbardziej zaawansowanych i dopracowanych modeli. Specjalnie pominięto silniki typu electrojet, które w zasadzie są klasycznymi silnikami rakietowymi z dodatkowym elektrycznym grzaniem, ich fizyka zalicza je do grona silników chemicznych. Informacje na temat innych zaawansowanych technicznie i technologicznie rakietowych silników elektrycznych takich jak napędy z efektem polowym, pulsacyjne napędy plazmowe, Vasimr, M2P2 i in. można znaleźć na podstronie linki.

Spis treści